Polityka Nowej Szansy – pomoc publiczna dla przedsiębiorców w kłopotach
120 mln zł rocznie przez 10 lat – taka pomoc trafi do polskich przedsiębiorców z sektora MŚP i dużych firm, którzy znaleźli się w trudniej sytuacji w związku z pandemią koronawirusa, ale mają potencjał do dalszego rozwoju. Do tego firmy będą mogły uzyskać ulgę na restrukturyzację niektórych należności publiczno-prawnych o szacunkowej wartości 50 mln zł rocznie. To wszystko w ramach nowego programu Polityka Nowej Szansy, który ma na celu udzielanie pomocy publicznej firmom w celu ich ratowania lub restrukturyzacji.
Dla kogo wsparcie w ramach Polityki Nowej Szansy (PNS)?
Jak twierdzi Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz, „Program Polityka Nowej Szansy to wsparcie dla firm w procesie upadłości i tych, którym grozi likwidacja”. Rozwiązanie to ma przeciwdziałać przedwczesnej likwidacji przedsiębiorstw. Program przeznaczony jest dla firm, które znalazły się w trudniej sytuacji w związku z koronawirusem i samodzielnie nie udźwigną restrukturyzacji, ale opracowały jej plan – którego koszty mogą być finansowane jako element pomocy na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne. Pomocą będą objęte działania restrukturyzacyjne, jak również firmy otrzymają środki na wsparcie płynności finansowej, w związku z realizowaną restrukturyzacją.
Ile środków można pozyskać na ratowanie lub restrukturyzację?
Jak szacuje Ministerstwo Rozwoju, średni koszt pomocy firmie wyniesie pół miliona złotych, przy czym jednym firmom wystarczy kilkadziesiąt tysięcy, a innym kilka milionów złotych. Środki dostępne na mocy ustawy z dnia 16 lipca 2020 r. o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (Dz.U. poz. 1298) będzie można łączyć ze wsparciem przewidzianym w ramach Tarczy Antykryzysowej.
Jednym z warunków, by otrzymać wsparcie, jest ograniczenie wynagrodzeń menedżerów firmy starającej się o pomoc publiczną. Ich zarobki nie mogą przekroczyć 400% średnich zarobków przez rok od momentu otrzymania wsparcia.
Formy pomocy dla przedsiębiorców, którym grozi likwidacja.
Wsparcie będzie miało charakter finansowy, jak i ekspercki podczas realizacji planów naprawczych. Sposób, w jakim państwo będzie pomagać zagrożonym likwidacją lub upadłością przedsiębiorcom, będzie zależeć od wielkości firmy i indywidualnej oceny ich sytuacji.
Pomoc na ratowanie dla MŚP i dużych firm
Ta forma pomocy polega na udzieleniu preferencyjnie oprocentowanej krótkoterminowej (6 miesięcznej) pożyczki na ratowanie przedsiębiorstwa. Jej wysokość uzależniona będzie od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Jeżeli jej wysokość okaże się niewystarczająca lub okres na jaki została udzielona za krótki, przedsiębiorca będzie mógł wystąpić o dodatkową pożyczkę z puli:
- tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego (dotyczy MŚP)
- pomocy na restrukturyzację (dotyczy dużych firm)
i przedłużyć tym samym okres spłaty do 18 miesięcy.
Pomoc na ratowanie ma zapewnić przedsiębiorcy płynność na okres niezbędny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji.
Otrzymane środki przedsiębiorca będzie musiał zwrócić tylko w przypadku, gdy jego sytuacja poprawi się na tyle, że będzie mógł kontynuować swoją działalność, zamiast się restrukturyzować albo likwidować.
Pomoc na tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne dla MŚP
Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne dla mikro-, małych i średnich firm przyznawane będzie na okres do 18 miesięcy. Może być kontynuacją pomocy na ratowanie (wydłużoną pożyczką) lub zostać przyznane jako samodzielny instrument pomocowy. Również w tym przypadku, wysokość pomocy będzie uzależniona od indywidualnej oceny sytuacji przedsiębiorcy. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać firmy, które są w stanie samodzielnie przeprowadzić restrukturyzację, ale potrzebują wsparcia płynności finansowej po to, aby cały proces przebiegł skutecznie.
Pomoc na restrukturyzację dla MŚP i dużych firm
Jak przekonuje Ministerstwo Rozwoju: „Pomoc na restrukturyzację jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie nie udźwignęliby restrukturyzacji, ale opracowali jej plan – którego koszty mogą być finansowane jako element pomocy na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne.”
Gdzie można zgłosić się o wsparcie restrukturyzacyjne?
Operatorem Polityki Nowej Szansy jest Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). Jej zadaniem będzie przyznawanie środków, akceptacja planów restrukturyzacyjnych oraz fachowa pomoc firmom w procesie prowadzonej restrukturyzacji.
Procedowanie o środki będzie maksymalnie uproszczone. W każdym z sześciu centrów obsługi przedsiębiorców ARP zatrudni doradcę restrukturyzacyjnego, który pomoże zgłaszającym się firmom przebrnąć przez formalności. Na razie wnioski będzie można składać wyłącznie w formie pisemnej. W przyszłości ARP planuje nabór elektroniczny, z wykorzystaniem profilu zaufanego albo podpisu elektronicznego.
Więcej artykułów z zakresu finansów i biznesu znajdziesz na naszym Blogu – tutaj.
Serdecznie zapraszamy do lektury.
AFK Centrum Obsługi Biznesu – Twoje Biuro Rachunkowe Wrocław.