Mały ZUS Plus – na czym polega?
Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w polskim prawie podatkowym. Mały ZUS, a następnie Mały ZUS Plus, to jedne z inicjatyw, które wywołały najwięcej poruszenia. Ale co tak naprawdę oznaczają te nazwy i dla kogo są przeznaczone? Zapraszam do lektury! Odkryj Mały ZUS Plus i warunki, które należy spełniać, by móc ubiegać się o tę ulgę.
Od Małego ZUS do Małego ZUS Plus
Wprowadzony w 2019 roku Mały ZUS to ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy chcieli zredukować koszty działalności przez niższe składki na ubezpieczenie społeczne. W przypadku preferencyjnych składek na ZUS zasada jest prosta: jeżeli przedsiębiorca podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją po upływie co najmniej 60 miesięcy od jej zamknięcia lub zawieszenia oraz nie wykonuje świadczeń na rzecz byłego pracodawcy, może skorzystać z ulgi dzięki, której przez okres 2 lat płaci niższe składki za ubezpieczenie społeczne. Nie opłaca się wtedy składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Ponadto w przypadku małego ZUS-u składki preferencyjne są naliczane od kwoty deklarowanej przez przedsiębiorcę, która nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia.
Chociaż Mały ZUS wydawał się świetnym rozwiązaniem, okazało się, że przedsiębiorcy potrzebują dodatkowego wsparcia. Dlatego w lutym 2020 roku wprowadzono Mały ZUS Plus.
Czym jest Mały ZUS Plus?
Mały ZUS Plus to rodzaj ulgi, która wprowadza możliwość płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Co ważne nie obejmuje ona składek zdrowotnych. Mimo to jest to doskonałe rozwiązanie dla mniejszych przedsiębiorców. O Mały ZUS Plus można ubiegać się po skończeniu się okresu ulgi na start i obniżonych składek od preferencyjnej podstawy. Okres trwania tej ulgi to 36 miesięcy, włączając w to czas trwania Małego ZUS-u.
Kto może korzystać z Małego ZUS-u Plus?
Dla kogo mały ZUS Plus jest polecany? Przede wszystkim:
- dla przedsiębiorców, których przychody z działalności pozarolniczej za ubiegły rok kalendarzowy nie przekraczają 120 000 zł,
- przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku przynajmniej przez 60 dni.
W przypadku przedsiębiorców, którzy nie spełnili warunku dochodowego w ubiegłych latach, a spełniają go obecnie, możliwe jest ubieganie się o Mały ZUS Plus.
Kto nie może ubiegać się o Mały ZUS Plus? Przede wszystkim:
- przedsiębiorcy, którzy już ponad 36 miesięcy korzystają z ulg (Mały ZUS lub Mały ZUS Plus),
- osoby rozliczające się na karcie podatkowej i korzystające ze zwolnienia z VAT,
- przedsiębiorcy podlegający ubezpieczeniu społecznemu lub zdrowotnemu z innego tytułu,
- osoby prowadzące działalność mniej niż rok,
- przedsiębiorcy wykonujący te same zadania dla byłego lub obecnego pracodawcy,
- osoby prowadzące działalność jako artyści, twórcy,
- osoby wykonujące wolny zawód,
- wspólnicy spółki jawnej,
- osoby prowadzące publiczną lub niepubliczną szkołę, przedszkole lub inną placówkę wychowawczą.
Warto także podkreślić, że to rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku działalności jednoosobowych. Z obniżonych składek nie może skorzystać osoba zatrudniona przez przedsiębiorcę. W takim wypadku składki opłacane są od kwoty nie niższej od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Podsumowanie
Wiesz już Mały ZUS Plus – dla kogo, ile wynosi oraz co to jest. Po więcej informacji zgłoś się do nas. Jako biuro rachunkowe chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, pomożemy w wypełnieniu niezbędnych formalności oraz doradzimy w sprawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z nami masz pewność, że Twoje finanse są w dobrych rękach. Zdecyduj się na księgowość!
Zobacz więcej: