Kto może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS
Po raz pierwszy zakładasz działalność gospodarczą? Dowiedz się, kto może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Dzięki nam odkryjesz, w jakich przypadkach obowiązuje ten przywilej i jakie warunki musisz spełniać. Zapraszamy do lektury!
Preferencyjne składki ZUS – co to?
Państwo wspiera przedsiębiorstwa na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest ZUS preferencyjny, czyli przywilej, dzięki któremu nowo powstałe firmy mają możliwość opłacania składek na ubezpieczenie społeczne na korzystnych warunkach. Niższe opłaty są zdecydowanie pomocne dla osób, które dopiero startują z biznesem.
Zastanawiasz się: ZUS preferencyjny – ile trwa? Odpowiedź znajduje się w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Według niej składki ZUS preferencyjne obowiązują przez 24 miesiące od dnia, w którym przedsiębiorca został objęty ubezpieczeniami społecznymi. Należy zaznaczyć, że muszą być to pełne miesiące, co w praktyce oznacza, że jeśli firma została założona np. 5 dnia miesiąca, to okres korzystania z obniżonych składek liczy się dopiero od kolejnego miesiąca. Istotne jest także to, że zawieszenie działalności gospodarczej nie powoduje przerwanie czasu trwania preferencyjnej stawki ZUS.
Kto może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS?
ZUS składki preferencyjne to rozwiązanie wprowadzone w 2018 roku. Nie jest jednak kierowane do wszystkich świeżo otwartych firm. Preferencyjny ZUS wiąże się z konkretnymi warunkami, które należy spełnić. Przede wszystkim nie dotyczy przedsiębiorców, którzy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed założeniem firmy prowadzili inną działalność pozarolniczą. Ponadto składki preferencyjne nie obowiązują osób, które w ramach nowo założonej działalności świadczą te same usługi dla byłego pracodawcy, u którego były zatrudnione na umowę o pracę w tym samym roku lub w roku poprzednim.
Ze składek preferencyjnych nie skorzystają także osoby, które:
- wykonywały działalność artystyczną lub twórczą,
- prowadziły działalność gospodarczą w zakresie zawodu wolnego,
- prowadziły publiczną bądź niepubliczną szkołę lub inną placówkę na podstawie prawa oświatowego,
- były wspólnikami lub członkami jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
- współpracowały z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.
Co ważne ZUS preferencyjny obowiązuje nowych przedsiębiorców oraz tych, którzy wcześniej korzystali z ulgi na start.
Wysokość preferowanych składek ZUS
Wiesz już preferencyjny ZUS – dla kogo, teraz warto zastanowić się, jaka jest wysokość składek. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorca, prowadząc działalność gospodarczą, ma obowiązek opłacania ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego i ubezpieczenia zdrowotnego. Dobrowolne jest jedynie ubezpieczenie chorobowe. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na preferencyjne składki ZUS, opłacają tylko składki na ubezpieczenie społeczne od zadeklarowanej kwoty, która nie może być jednak niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Natomiast składki na ubezpieczenie zdrowotne oblicza się na zasadach ogólnych, czyli od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Warto podkreślić, że w przypadku obniżenia stawki zasadniczo nie płaci się składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Co należy zrobić po zakończeniu ulgi?
Po zakończeniu okresu, w którym opłaca się obniżone składki ZUS, przedsiębiorca musi wyrejestrować dotychczasowy kod ubezpieczeń z ZUS. W praktyce oznacza to wypełnienie formularz ZUS ZWUA, gdzie w przyczynach wyrejestrowania należy wpisać kod 600. Następnie należy zarejestrować się ponownie, już jako płatnik typowych składek.
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy
Wiesz już, kto może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS, ale nadal nie masz pewności jak dokładnie działa ta ulga? Wybierz nasze biuro rachunkowe. Przeprowadzimy cały proces za Ciebie, dzięki czemu będziesz opłacać niższe składki ZUS. Biuro rachunkowe AFK to także usługi księgowe Wrocław, dzięki którym rejestracja działalności gospodarczej Wrocław stanie się o wiele prostsza.
Zobacz więcej: