Jak wybrać dobrą księgową?

Prowadzenie własnej firmy to spore wyzwanie, dlatego bez względu na skalę działalności, zawsze warto mieć wsparcie doświadczonej księgowej. Wiele osób zastanawia się, jak wybrać księgową, by nie martwić się o samodzielne rozliczanie należności i nie narażać się na kary ze strony urzędu skarbowego. Sprawdź, jak znaleźć dobrą księgową i na co zwracać uwagę, wybierając biuro rachunkowe.

Jak wybrać dobrą księgową?

Dobra księgowa to skarb firmy. Odciąży Cię ze wszystkich kwestii księgowych, a Ty będziesz mógł skupić się na prowadzeniu biznesu. Rzetelna księgowa dopilnuje obowiązujących Cię terminów rozliczeń i będzie na bieżąco ze zmianami przepisów. Jak wybrać księgową – na co zwracać uwagę?

  • Polisa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) – upewnij się, czy biuro lub księgowa ma wykupioną polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Będzie to dodatkowe zabezpieczenie w przypadku ewentualnych błędów – zarówno dla Ciebie, jak i dla księgowej.
  • Księgowa z polecenia – dobrym rozwiązaniem jest wybranie sprawdzonej i doświadczonej księgowej z polecenia rodziny lub znajomych.
  • Wielkość firmy – warto wybrać biuro księgowe cieszące się renomą na rynku. Duże placówki mogą poszczycić się szeroką kadrą księgowych specjalizujących się w różnych dziedzinach. Ponadto, zwykle mają określone procedury, standard usług i wypracowaną jakość współpracy.
  • Dyspozycyjność – dowiedz się, w jakich godzinach pracuje księgowa. Im większa dyspozycyjność, tym lepiej, ponieważ będziesz mieć większe pole manewru do kontaktu.
  • Lokalizacja biura księgowego – kiedyś zwracano większą uwagę na to, by biuro księgowe znajdowało się jak najbliżej siedziby firmy. Dziś większość spraw można załatwić zdalnie – przez Internet lub telefon. Weź pod uwagę lokalizację, kiedy kluczowy jest dla Ciebie bezpośredni kontakt z księgową.
  • Certyfikat księgowy – sprawdź, czy księgowa lub biuro rachunkowe posiada aktualny certyfikat księgowy, wydany przez Ministerstwo Finansów.

Pytania do księgowej – o co zapytać księgową?

Przed wyborem warto ustalić, jak będzie przebiegać współpraca z księgową i jak ją sprawdzić. Możesz przygotować nurtujące Cię pytania do księgowej. Między innymi, warto się upewnić:

  • w jaki sposób będziesz się z nią kontaktować i dostarczać dokumenty,
  • kto przejmuje odpowiedzialność za dokumenty rozliczeniowe,
  • czy będzie Cię wspierać podczas kontroli z Urzędu Skarbowego,
  • jak będzie wyglądać przypominanie o zbliżających się terminach rozliczeń,
  • na jakich zasadach zawarta będzie umowa z biurem rachunkowym lub księgową,
  • co dokładnie wchodzi w skład usług oferowanych przez księgową lub biuro rachunkowe (np. jakie są limity faktur).

Jaka umowa z księgową?

Wybór formy współpracy z księgową lub biurem rachunkowym w dużej mierze zależy od wielkości danej organizacji, jej zasobności i sposobu działania. Najczęściej wybierane formy współpracy to:

  • umowa o pracę – zatrudnienie księgowej na etat lub część etatu. Jest to najbardziej opłacalne w dużych firmach, w których niezbędna jest codzienna obsługa podatkowa i kadrowa. Księgowa na etacie pozna firmę i sposób jej działalności od podszewki, dzięki czemu będzie w stanie szybciej i efektywniej dopasowywać konkretnie rozwiązania. Pod warunkiem oczywiście, że daną firmę stać na zatrudnienie pracownika i ponoszenie kosztów jego zatrudnieni;
  • umowa cywilnoprawna (np. umowa o dzieło, umowa zlecenie) – umowa okresowe, którą możesz zawrzeć np. na miesiąc. To korzystna opcja w sytuacji, kiedy chcesz sporadycznie lub tylko w niewielkim stopniu korzystać z usług księgowej, np. w przypadku rozliczenia i złożenia rocznego sprawozdania PIT;
  • umowa B2B / firma zewnętrzna – to dobre rozwiązanie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub rozwijających się firm. Zaletą jest różnorodność usług oferowanych przez profesjonalne biura księgowe i dopasowanie ich do obszaru konkretnej organizacji. Co więcej, firma zewnętrzna przejmuje odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Udana współpraca z księgową pomoże zoptymalizować procesy w Twojej firmie. Dobrze wybrać doświadczoną księgową z polecenia, która zadba o rozliczanie finansów firmy w terminie lub sprawdzone biuro rachunkowe, które świadczy również usługi online. Pamiętaj także, że z księgową nie wiążesz się raz na zawsze, dlatego zawsze możesz zmienić biuro rachunkowe, jeśli dotychczasowe nie spełnia Twoich oczekiwań.

 

Zobacz więcej:

Powrót na górę