Jak księgować leasing samochodu w KPiR?
Prowadzisz Księgę Przychodów i Rozchodów i planujesz zakup pojazdu firmowego? Dzięki nam dowiesz się, jak księgować leasing samochodu osobowego w KPIR. Jeśli więc nie wiesz, jak dokonać rozliczenia, zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem. Sprawi on, że leasing w KPIR nie będzie miał przed Tobą tajemnic!
Leasing samochodu osobowego
Zanim skupimy się na tym, jak księgować leasing samochodów osobowych w KPIR warto podkreślić, że sposób rozliczania zależy od typu umowy. Do wyboru jest tryb finansowy lub operacyjny. Każdy z nich powoduje inne konsekwencje podatkowe.
Leasing operacyjny
Leasing operacyjny to najczęściej wybierana forma finansowania samochodu osobowego. Zakłada ona, że pojazd podczas trwania umowy pozostaje w środkach trwałych leasingodawcy. Przedsiębiorca nie wprowadza więc samochodu do ewidencji środków trwałych ani nie amortyzuje go w czasie. Natomiast korzystając z przedmiotu leasingu, raty leasingowe wraz z opłatą wstępną można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Leasing finansowy
Wybierając leasing finansowy część odsetkową dotyczącą rat leasingowych na samochód osobowy można zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowo pojazd może być wprowadzony do ewidencji środków trwałych i można go amortyzować w czasie. Wybrać można:
- liniową metodę amortyzacji – stawka amortyzacji wynosi 20% w skali roku, a więc samochód będzie amortyzowany przez 5 lat,
- indywidualną metodę amortyzacji – wykorzystywana jest, gdy leasing dotyczy samochodów osobowych uznawanych za używane lub ulepszone. W tym przypadku maksymalna wartość amortyzacji wynosi 40% w ciągu roku, a więc samochód będzie amortyzowany przez 2,5 roku.
Leasing operacyjny w KPIR
Jak rozliczać leasing w KPIR? W przypadku modelu operacyjnego wybrać możesz metodę memoriałową albo kasową. Pierwsza z nich zakłada, że wydatek obejmuje dwa lata podatkowe i powinien być dopasowany do kosztów uzyskania przychodów w sposób proporcjonalny do długości okresu, którego dotyczy. W metodzie kasowej wydatki związane z leasingiem należy przypisać do roku podatkowego, w którym zostały poniesione.
Fakturowanie leasingu operacyjnego w KPIR najczęściej odbywa się na początku okresu. W praktyce oznacza to, że faktura za leasing samochodów osobowych musi być zaksięgowana w Księdze Przychodów i Rozchodów zgodnie z widniejącą na dokumencie datą wystawienia. Dodatkowo opłatę wstępną leasingu w KPIR trzeba zawrzeć jednorazowo w kosztach w dacie wystawienia faktury.
W KPIR oprócz leasingu zawrzeć można także koszty eksploatacyjne takie jak: zakup paliwa, przeglądy czy naprawy. Należy jednak uwzględnić to, czy pojazd jest wykorzystywany tylko w działalności gospodarczej. Jeśli używany jest także prywatnie, można odliczyć tylko 75% kosztów.
Leasing finansowy w KPIR
Jak księgować leasing finansowy w KPIR? Przede wszystkim do kosztów zalicza się wyłącznie część odsetkową rat leasingowych. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorcy korzystający z tej formy mogą ujmować odpisy amortyzacyjne w kosztach uzyskania przychodów do wartości 150 000 zł.
Podobnie jak w przypadku leasingu operacyjnego, również finansowy leasing samochodu osobowego umożliwia wpisanie w KPIR kosztów eksploatacyjnych. Jeśli pojazd wykorzystywany jest nie tylko w celach biznesowych, zawrzeć można jedynie 75% kosztów, a w przypadku korzystania z auta tylko w sprawach firmowych jest to 100%.
Jak księgować leasing samochodu osobowego w KPIR?
Nadal nie masz pewności, jak księgować leasing samochodu osobowego w KPIR? Wybierz nasze biuro rachunkowe. Dzięki nam zrozumiesz również, jak zaksięgować wykup samochodu z leasingu w KPIR oraz jak prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów. Nasze usługi księgowe Wrocław to także rejestracja działalności gospodarczej Wrocław oraz prowadzenie pełnej księgowości. Skontaktuj się z nami już dziś!
Zobacz więcej: