Gwarancje Biznesmax spłaty kredytów z dopłatą do odsetek

W odpowiedzi na sytuację kryzysową wywołaną pandemią COVID 19 Gwarancje Biznesmax  z Funduszu Gwarancyjnego BGK mogą również objąć kredyt obrotowy odnawialny, w tym kredyt odnawialny w rachunku bieżącym udzielony do końca 2020 r. Ta pomoc de minimis jest przeznaczona dla zapewnienia bieżącej działalności i płynności finansowej firm innowacyjnych i efektywnych ekologicznie w obliczu koronawirusa. Gwarancja daje dodatkową możliwość otrzymania dopłaty do oprocentowania kredytu w formie dotacji stanowiącej zwrot części zapłaconych przez firmę odsetek.

Kto jest uprawniony do skorzystania z Gwarancji Biznesmax?

Z gwarancji Biznesmax mogą skorzystać przedsiębiorstwa z sektora MŚP:

  • mikroprzedsiębiorcy,
  • mali przedsiębiorcy,
  • średni przedsiębiorcy,

które realizują innowacyjny lub innowacyjny proekologicznie projekt.

Jakie są ogólne warunki udzielenia gwarancji Biznesmax?

Udzielenie gwarancji przez bank w ramach pomocy de minimis lub regionalnej pomocy inwestycyjnej jest bezpłatne. Kwota gwarancji może sięgnąć 2,5 mld euro. Może być nią objęte do 80% nowego kredytu a sama gwarancja zostać udzielona do 20 lat (w przypadku kredytu odnawialnego jest to 39 miesięcy). Zabezpieczeniem gwarancji na rzecz BGK jest weksel in blanco.

Jak zmienił się program gwarancji Biznesmax w związku z COVID-19?

Z gwarancji obejmującej odnawialny kredyt obrotowy, w tym kredyt odnawialny w rachunku bieżącym oprócz podmiotów innowacyjnych, mogą skorzystać również firmy efektywne ekologicznie, które wdrażały u siebie ekologiczne rozwiązania.

Kredyt odnawialny nie musi wykazywać związku z realizowaną lub zakończoną inwestycją. Ma być jedynie przeznaczony na zapewnienie płynności finansowej firmy. Będzie uruchamiany na prostszych zasadach – bez przedkładania w banku dokumentów finansowo-księgowych. Do tego zrezygnowano z katalogu kosztów kwalifikowalnych i obowiązku przedkładania przez kredytobiorcę planu projektu inwestycyjnego.

Wydłużono o rok (do końca 2021 r.) okres obowiązywania 5 proc. stawki rocznej dla wyliczenia dopłaty do oprocentowania kredytu i objęto systemem dopłat do odsetek również kredyty odnawialne.

Gdzie można złożyć wniosek o gwarancję Biznesmax?

Z wnioskiem o gwarancję należy się zgłosić do banku kredytującego, współpracującego z BGK:

Banki, które wdrożyły zmiany w związku z COVID-19, to:

Jakie trzeba spełnić warunki, by otrzymać dopłatę do oprocentowania?

Dopłata do oprocentowania udzielana jest na wniosek przedsiębiorcy złożony w banku kredytującym i dotyczy kredytów objętych gwarancją do dnia 31 grudnia 2023 r..

Aby przedsiębiorca mógł otrzymać dotację w formie dopłaty na spłatę odsetek od kredytu zabezpieczonego gwarancją Biznesmax, musi spełnić łącznie następujące warunki:

  • projekt, który został sfinansowany ze środków kredytu objętego gwarancją Biznesmax zrealizowano zgodnie z planem projektu inwestycyjnego,
  • kredyt, który został objęty gwarancją Biznesmax wykorzystano, na:
    • w przypadku kredytu z gwarancją stanowiącą regionalną pomoc inwestycyjną –sfinansowanie kosztów kwalifikowalnych projektu wykazanych w planie projektu inwestycyjnego,
    • w przypadku kredytu inwestycyjnego oraz nieodnawialnego obrotowego z gwarancją stanowiącą pomoc de minimis – sfinansowanie zgodnie z celem określonym w umowie kredytu,
    • w przypadku kredytu odnawialnego obrotowego – sfinansowanie bieżącej działalności.
  • kredyt został spłacony lub na dzień złożenia wniosku o dopłatę był w sytuacji regularnej.

Jak wygląda proces przyznawania dopłat do oprocentowania?

Dopłata do oprocentowania kredytu udzielana jest na okres spłaty kredytu, jednak nie dłuższy niż  3 lata liczony od daty uruchomienia kredytu objętego gwarancją Biznesmax. Kosztem kwalifikowalnym, objętym dofinansowaniem, są odsetki zapłacone przez przedsiębiorcę za okres objęty dopłatą.

Kwota dopłaty wyliczana jest w przypadku finansowania:

  • kredytu udzielonego w ramach pomocy inwestycyjnej i pomocy de minimis – od kwoty kapitału kredytu,
  • bieżącej działalności – od limitu odnawialnego kredytu obrotowego.

Wnioski o dopłatę można składać do wyczerpania środków, jednak nie później niż do 31 grudnia 2023 r..

Przedsiębiorca uprawniony jest do otrzymania całej kwoty dopłaty do odsetek, w przypadku, gdy:

  • wniosek o udzielenie dopłaty do oprocentowania kredytu składany jest w dniu spłaty kredytu,
  • wniosek o udzielenie dopłaty do oprocentowania kredytu składany jest po spłacie kredytu,
  • okres od uruchomienia kredytu do terminu spłaty jest dłuższy niż 3 lata (kredyt niespłacony).

Wypłata całej kwoty dofinansowania bank przekazuje na rachunek bankowy przedsiębiorcy.

Możliwe jest również otrzymanie dopłaty do oprocentowania kredytu w transzach przed zakończeniem okresu objętego dopłatą, jeżeli projekt inwestycyjny określony w planie projektu został już zrealizowany. W takim przypadku przedsiębiorca otrzymuje środki na nieoprocentowany rachunek pomocniczy w banku kredytującym. Są one wypłacane w dwóch transzach:

  • pierwsza transza – po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku środki są wypłacane na dzień wnioskowania w wysokości proporcjonalnej do upływu 3-letniego okresu kredytowania,
  • druga transza – po zakończeniu okresu kredytowania, proporcjonalnie do pozostałego czasu spłaty, przy czym dla kredytów dłuższych niż 3 lata po zakończeniu okresu pierwszych 3 lat spłaty, pod warunkiem, że kredyt objęty dopłatą do oprocentowania nie został klasyfikowany jako kredyt w sytuacji nieregularnej.

 

Więcej artykułów poradnikowych dla samozatrudnionych oraz małych i średnich przedsiębiorców związanych z prowadzeniem biznesu podczas pandemii COVID-19 publikujemy na Blogu Biura Rachunkowego AFK Centrum Obsługi Biznesu z Wrocławia – tutaj.

 

Powrót na górę