Funduszowy Pakiet Antywirusowy w walce z COVID-19
Już w czerwcu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uruchamia 3 miliardy złotych z funduszy unijnych na wsparcie bieżącej działalności firm poprzez tzw. dotacje obrotowe. Celem wsparcia jest finansowanie kapitału obrotowego, czyli wydatków związanych z bieżącą działalnością jednoosobowych działalności, mikro-, małych i średnich firm, w czasie zagrożenia pandemią COVID-19.
Co to jest Funduszowy Pakiet Antywirusowy?
Funduszowy Pakiet Antywirusowy stanowi uzupełnienie tarczy antykryzysowej finansowanej ze środków krajowych. To środki unijne przesunięte przez rząd na walkę z koronawirusem i ograniczanie jego negatywnych skutków dla gospodarki. Do tego fundusz wprowadza większą elastyczność dla beneficjentów, którzy będą mogli dokończyć rozpoczęte już projekty finansowane ze środków unijnych z maksymalną możliwą efektywnością i bez strat finansowych. Specustawa funduszowa będzie obowiązywać z mocą wsteczną od 1 lutego 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku.
Jakie rozwiązania wprowadza Funduszowy Pakiet Antywirusowy?
Specustawa funduszowa przewiduje możliwość, m.in.:
- uznania za kwalifikowane wydatków na cele niezrealizowane z powodu pandemii,
- wydłużenia terminów składania wniosków w konkursach,
- wydłużenia terminów uzupełniania i wprowadzania poprawek we wnioskach,
- wydłużenia terminów przekazania wniosków o płatność,
- wprowadzenia nadzwyczajnego trybu wyboru projektów,
- udzielania ulg w spłacie należności,
- pracy zdalnej komisji oceniających projekty, komitetów monitorujących, a nawet kontroli i audytów,
- zawieszenia kontroli i audytów w przypadku, gdy nie będzie możliwe przeprowadzenie ich „zza biurka”,
- przedłużenia terminów w postępowaniach administracyjnych,
- zawieszenia i wstrzymania wykonania decyzji administracyjnej.
Jakie firmy mogą liczyć na wsparcie w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego?
Z wnioskiem o pomoc do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i do instytucji wskazanych przez marszałków województw mogą zwracać się osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, mikro-, małe i średnie firmy. W zależności od regionu kraju, to wsparcie może dotyczyć różnych firm i mogą być na nie przeznaczone środki w różnej wysokości.
Jakie trzeba spełnić warunki, by otrzymać dotację obrotową?
Z bezzwrotnej pomocy skorzystają firmy z sektora MŚP, tj. osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, mikro-, małe i średnie firmy, które zanotowały co najmniej 30 proc. spadek obrotów w dowolnym miesiącu br. w porównaniu do analogicznego miesiąca w 2019 roku, czyli rok do roku.
Na co można przeznaczyć środki z Funduszowego Pakietu Antywirusowego?
Firmy, które mają problemy z płynnością w bieżącej działalności w związku z pandemią coronawirusa, mogą wystąpić o dotację na kapitał obrotowy do PARP. Pozyskane środki firma będzie mogła przeznaczyć, m.in. na:
- opłacenie rachunków za media (np. gaz, prąd, paliwo),
- wynajem powierzchni,
- zapłatę za lokal,
- zakup towarów niezbędnych dla prowadzonej działalności,
- zapłatę za ubezpieczenie.
Warunek jest jednak taki, by wydatki te dotyczyły bieżącej działalności gospodarczej.
Od kiedy można składać wnioski o dotację obrotową?
Uruchomienie pomocy dla przedsiębiorców planowane jest na czerwiec br. PARP nabór wniosków o dotację obrotową w formie konkursu ogłosił 8 czerwca br. Wnioski można składać od 15 czerwca do 31 lipca 2020 roku. Dotyczy to środków pochodzących z POPW i POIR. W przypadku środków pochodzących z RPO, to marszałkowie województw wskażą instytucje, do których po dotacje obrotowe będą mogli zwrócić się przedsiębiorcy. Firmy będą miały czas do końca 2020 roku na złożenie wniosków. O tym, czy firma dostanie środki, będzie de facto decydować kolejność zgłoszeń.
Więcej artykułów poradnikowych dla samozatrudnionych oraz małych i średnich przedsiębiorców związanych z prowadzeniem biznesu podczas pandemii COVID-19 publikujemy na Blogu Biura Rachunkowego AFK Centrum Obsługi Biznesu z Wrocławia – tutaj.