Doradztwo podatkowe – na czym polega?

Polski system prawny uznawany jest za jeden z bardziej skomplikowanych. Każdego roku powstaje wiele nowych przepisów. Doradztwo podatkowe pomaga się w nim odnaleźć i zmniejszyć ryzyko związane z brakiem znajomości prawa. Dowiedz się więcej o tym, co to jest doradztwo podatkowe i jakie usługi wchodzą w jego zakres.

Co to jest doradztwo podatkowe?

Doradztwo podatkowe to profesjonalna usługa świadczona przez specjalistów podatkowych, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w dziedzinie przepisów podatkowych oraz umiejętności analityczne potrzebne do pomocy klientom w zrozumieniu i skutecznym zarządzaniu swoimi obowiązkami podatkowymi. Ich działania mają pomóc ochronić majątek klientów przed karami za nieznajomość prawa i niepotrzebnymi obciążeniami podatkowymi.

Na czym polega doradztwo podatkowe tłumaczy m.in. Ustawa z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz.U. 1996, Nr 102, poz. 475, ze zm.). Zgodnie z jej zapisami obejmuje ono czynności takie jak:

  • udzielanie opinii i wyjaśnień na temat obowiązków podatkowych i celnych,
  • prowadzenie ksiąg i ewidencji do celów podatkowych,
  • sporządzanie zeznań podatkowych,
  • audyty funkcji podatkowych,
  • reprezentacja przed odpowiednimi organami w związku z wymienionymi obowiązkami.

Zakres usług doradztwa podatkowego

Formy współpracy z doradcami lub firmami doradczymi są różne – od pojedynczych porad, audytów firmy przed jej przejęciem, przetargiem lub nawiązaniem współpracy, po wsparcie w sporach z organami podatkowymi i stałą współpracę, która w dobie stałych zmian prawnych wydaje się nieocenioną pomocą. W ofercie naszego biura rachunkowego znajduje się m.in.:

  • doradztwo finansowe – w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, podatków lokalnych, oraz pomoc w rozliczaniu VAT i podatku akcyzowego,
  • doradztwo podatkowe dla firm – wsparcie w działaniach zmierzających do przeprowadzenia optymalizacji podatkowej, tworzenie wniosków o interpretacje podatkowe,
  • doradztwo prawne – w zakresie przepisów podatkowych dla przedsiębiorców,
  • wsparcie w zakresie podatków międzynarodowych i transgranicznych.

Oprócz tego opracowujemy opinie prawno-podatkowe, interpretacje i wyjaśnienia w zakresie obowiązującego prawa, tworzymy i pomagamy we wdrażaniu strategii podatkowej, doradzamy w zakresie polityki cenowej i prawa pracy i dużo więcej.

Korzyści wynikające z korzystania z usług doradztwa podatkowego

Przedsiębiorcy nie mogą powoływać się na nieznajomość prawa i procedur – w razie naruszenia przepisów, nawet nieświadomego, czekają ich dotkliwe konsekwencje. Wysokie kary, konieczność likwidacji przedsiębiorstwa, odpowiedzialność własnym majątkiem – aby ich uniknąć, wielu właścicieli firm decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnego doradcy. Jednak oprócz tych negatywnych istnieją również pozytywne przesłanki do zatrudnienia doradcy podatkowego, a należą do nich m.in.:

  • optymalizacja podatkowa i zmniejszenie kosztów,
  • poprawa efektywności podatkowej i finansowej firmy,
  • zwiększenie zaufania inwestorów i klientów,
  • wsparcie w negocjacjach z organami podatkowymi.

Przedsiębiorstwo korzystające z doradztwa podatkowego ma większe szanse na uzyskanie bezpieczeństwa finansowego, a to z kolei – na myślenie o inwestycjach, rozwoju i ekspansji firmy.

Rodzaje doradców podatkowych

Czynności doradcze wykonywać mogą tylko uprawnione podmioty, czyli osoby wpisane na listę doradców podatkowych, a także radcowie prawni, adwokaci i biegli rewidenci oraz profesjonalne firmy doradcze. Na rynku doradztwa podatkowego można spotkać oferty:

  • indywidualnych doradców podatkowych,
  • zespołów doradców podatkowych, składających się z kilku współpracujących ze sobą doradców,
  • firm doradczych, czyli zgodnie z ustawą: organizacji zawodowych, stowarzyszeń lub spółdzielni, których działalnością statutową jest doradztwo podatkowe na rzecz ich członków. Mogą to być także firmy audytorskie z uprawnieniem do badania sprawozdań finansowych oraz spółki, w których większość członków zarządu stanowią doradcy podatkowi.

Jak wybrać odpowiedniego doradcę podatkowego?

Powierzenie spraw finansowych i podatkowych swojego przedsiębiorstwa w ręce innej osoby wymaga sporego zaufania, dlatego przy wyborze doradcy podatkowego warto sprawdzić jego referencje i opinie byłych (lub obecnych) klientów. Atutem doradcy lub firmy doradczej będzie na pewno doświadczenie i wieloletnia praktyka, któremu powinno towarzyszyć dążenie do stałej aktualizacji wiedzy. Cenną cechą jest również odpowiedzialność i rzetelność doradcy – nawet niewielkie przeoczenia lub pomyłki w jego pracy mogą sporo kosztować. Dobry doradca podatkowy jest osobą komunikatywną i ma umiejętność tłumaczenia zawiłych zagadnień prawnych w przystępny sposób.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług doradztwa biznesowego we Wrocławiu – oferujemy kompleksową obsługę i wsparcie w zakresie podatków, prawa i finansów przedsiębiorstw. Współpracujemy wyłącznie z certyfikowanymi, doświadczonymi doradcami i renomowanymi kancelariami prawnymi.

 

Zobacz więcej:

Powrót na górę